הזמנה לדרמה תרפיה קבוצתית

על ההצגה "סיפור וחצי"

מאת: נועה בר-ניר


קולם של בני ובנות 'דור אחד וחצי' – ילדים ובני נוער שעלו מברית המועצות לשעבר בעלייה הגדולה של שנות התשעים – נשמע בהיר וכואב ב"סיפור וחצי", הצגה דוקומנטרית מבית היוצר של תיאטרון מלנקי. שמונה סיפורי עלייה, שנבחרו מתוך כחמישים סיפורים שנאספו עבור הפרויקט, נארגים ונפרמים יחד בקולאז' בימתי דינמי ויצירתי, שמצליח להעביר בעוצמה את האתגרים של מי שנאלצו להתבגר בפער בין חלום קיבוץ הגלויות לשברו.

הסיפורים שזורים יחד בנרטיב שמתחיל בהבטחה להתחלה חדשה בארץ חמה וטרופית, בה יש עצי דקל ובננות מתוקות כל השנה, דרך קבלת הפנים האדישה בנמל התעופה בן גוריון ועד למפגש הברוטלי עם המציאות, אשר בינה לבין אותה הבטחה, פעורה תהום. שמונה הדמויות, המגולמות לסירוגין ע"י ארבעת השחקנים, חוזרות אל רגעים מכוננים בעיצוב זהותם ועוברות תהליך של התבגרות לעיני הקהל. כך הסיפורים הראשונים, זיכרונות מגילים צעירים יותר, מסופרים מנקודת מבט ילדותית ונאיבית, השבויה עדיין באיזו רומנטיזציה של הרפתקה. ככל שמתקדמת ההצגה אנו פוגשים דמויות בוגרות יותר, או כאלו המתבוננות על המציאות באופן מפוכח ונוקב יותר. הנימה האופטימית מתחלפת בתחושות קשות של זרות ותלישות, והתיאורים האקזוטיים נשכחים אל מול תעודת עניות מטלטלת של החברה הישראלית. זהו "העם הנבחר" כפי שמפטירה בזלזול דמותה של אירינה, אישה בזנות שהופעתה החד פעמית היא אחד הרגעים העוצמתיים והבלתי נשכחים ביצירה. בגילומה המרתק של הדס אייל, תופסת אירנה את הקהל במונולוג מינימליסטי ומרוכז שהוא כשלעצמו חובת צפייה.

"סיפור וחצי". צילום: מארק צו

כאן ראוי לשבח את הופעתם של כלל השחקנים: דוד זיסלסון, קסניה מרקוזה, לאון נונין וכן הדס אייל, שעבודת הדמויות המפורטת ומלאת הרגישות שלהם עומדת בלב ההצגה. הטקסטים התיעודיים במופע, שנאספו מיומנים, ראיונות ופוסטים בפייסבוק, נמסרים לצופים בשטף דיבור אותנטי וחי, כאילו היו עדים לשיחה אותנטית וברגשות המתפרצים בזה הרגע. השחקנים שומרים על מערך המחוות הספציפי של הדמות ועם זאת פועלים בחופש משחקי, מחליפים בין הדמויות במודעות להיותם מספרי הסיפור והסיפור עצמו גם יחד.

צילום: מארק צו

בשיחה שנערכה בתום הצגה, נשאל הבמאי והדרמטורג מיכאל טפליצקי על הבחירות שעשה במסגרת הסגנון הדוקומנטרי. טפליצקי ענה בכנות שאף שזאת היצירה הדוקומנטרית הראשונה שלו, הוא לא ניסה להתחקות אחר מבנים ותבניות בז'אנר הדוקומנטרי. ואכן ההצגה נמצאת על התפר בין תיאטרון סיפור לתיאטרון דוקומנטרי, מהלכת בין נרטיבים ודימויים בימתיים שלא תמיד מתכנסים יחד או מתחלפים באופן חלק וברור. אך בעבודה כנה ומלאת נשמה כמו "סיפור וחצי", הדבר היחיד שצורם באמת הוא סאונד חריקת הנייר הנצמד, המתפקד כדימוי מבריק ומרכזי ביצירה.

שכן, השאיפה לשלמות בימתית ומשחקית אינה העיקר – העיקר הוא האמת שראוי למסור, אמת על מציאות כאוטית שלא תמיד אפשר לארגן בתבניות דרמטיות. לא כל הדמויות זוכות לסיים את סיפור ההתבגרות שלהן אל מול הקהל: חלקן נשארות ילדות, אחרות נזנחות בדרך וחלקן מגיעות לקו הסיום שסועות יותר מאשר היו בהתחלה. ובכל זאת, לא סתם בחרו היוצרים לכנות את הפרק האחרון במסע, שבו נופל סופית גם הקיר הרביעי, "דרמה תרפיה". עצם האירוע התיאטרוני הוא הקתרזיס האפשרי של אותם בני ובנות דור אחד וחצי.

באותה שיחה נעימה ואינטימית שנערכה בסוף ההצגה, וחשיבותה היתה באפשרות למוסס את המתח שיכול להיווצר בעקבות הצגה מסוג זה, אמר טפליצקי: "זאת הצגה על רוסים, אבל לא רק". ואכן, למרות הסיפורים הקשים ותחושת אי הנוחות שמתעוררת, זאת אינה הצגת תוכחה. "סיפור וחצי" היא דוגמה מאלפת ליצירה שמצליחה לעורר הזדהות מבלי ליטול את הייחודיות של הקבוצה אותה היא מייצגת. התבגרות, יחסי הורים וילדים, הגדרה עצמית וכמיהה לשייכות – אלו רק חלק מהנקודות בהן נוגעים היוצרים, שמבקשים לצמצם את המרחק מהקהל ולא להעמיקו. ולצד זאת, מועלית האפשרות שעוד לא מאוחר לתקן. לא חייבים להרחיק לאוקראינה או לגמגם על סוגיית הפליטים במדינה – מספיק להקשיב לאחד השירים הפופולריים שיצאו כאן לאחרונה, "קאקדילה", ולהרגיש שאנחנו חוזרים שלושים שנה אחורה. "סיפור וחצי" היא הזמנה להיפגש ולהקשיב, אבל גם לצאת מהאדישות ולהסכים לקחת חלק ב'דרמה תרפיה' הקולקטיבית.

"סיפור וחצי"

תיאטרון מלנקי

ע"פ סיפוריהם של: קסו בוריסוב, דניאל מרגולין, אירינה טורץ', לובה לאור, לאון נונין, לב קוגן, ג'ולי קייט, הלנה רוט

דרמטורגיה ובימוי: מיכאל טפליצקי

משתתפים, שחקנים יוצרים: הדס אייל,  דוד זיסלסון, קסניה מרקוזה,  לאון נונין

רכזת פרויקט ועוזרת במאי:  יוליה גולנד

עיצוב תאורה: מישה צ'רניאבסקי, אינה מלקין

ניהול טכני: סשה לי

בהשראת קבוצת פייסבוק #רוסיות בלי חוש הומור וחבריהן בניהול לנה רוסובסקי

מועדים קרובים:

15-17/9/22 20:00


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close