"לקבל את עצמי, כמו שאני"

סקירת ההצגה "במה במקום מיטה"

מאת: אירית ראב

לפני זמן מה, נוכחתי בשיחה עם אחת מאושיות התיאטרון הישראלי. בין הא לדא, הוא ציין כי התיאטרון לא הצליח לשנות כלום. מעצם תפקידו כמשנה מציאות, כמשפיע חברתי, הוא נכשל כישלון חרוץ. במהלך השיחה, חייכתי אליו והנהנתי קלות, ולו רק בכדי להוריד אותו מהעץ הגבוה עליו הוא נתלה, והמשכתי לחשוב כי הוא טועה.

צפייה בהצגה "במה במקום מיטה" של עמותת "כנפיים" הוכיחה לי באופן מפורש ומוחלט עד כמה הוא טועה. ההצגה מציגה קולאז' מרגש ונוגע במיוחד של קטעים מוסיקליים ודרמטיים, המבוססים על פי חומרים אישיים של המשתתפים. כל אחד מהמשתתפים הנו פגועי נפש בצורה זו או אחרת. אחד אחרי השנייה הם מבצעים את הקטעים השונים, והלב חש צביטה והזדהות. על הקטעים המוסיקליים מנצח המעבד המוסיקלי אביב שטיין וטל בן אור ועל הקטעים הדרמטיים מנצחים גלעד כהן, ישי דן ורינה פדוה, שהנה אחת ממייסדות העמותה, וזו שגרמה לכל הדבר הנפלא הזה להתממש.

ההצגה עולה מדי פעם על במת תיאטרון צוותא, ומזמינה את הקהל להציץ לרגע אחד, לשעה וקצת, לעולמם של פגועי הנפש, שצריכים להתמודד בכל יום ויומו עם משא קשה מנשוא. במהלך ההצגה הקהל זוכה להכיר את ההתמודדות עם הקולות השונים המרצדים בראשו של אחד, את הדחף הבלתי פוסק לספור כל דבר ודבר של שנייה, את המשפחה שנמצאת ברקע אך משפיעה באופן תדיר על שלישי, ואת השאלה הנצחית שחלה על כולם – מאיפה זה הגיע? וכל זאת, תוך התמודדות עם דברים קטנים שכל אחד מאתנו מתמודד איתם בכל יום, עם הרצון לשייכות, לאהבה, לזוגיות, ועם הבקשה הפשוטה אך הכל כך קשה – להשלים עם עצמי, כמו שאני.

מתוך "במה במקום מיטה"

אין מדובר בתיאטרון של ממש, כי בכל זאת המופיעים אינם שחקנים מקצועיים, אולם בכל זאת, מדובר בתיאטרון במלוא מובן המילה. באמצעות הבמה, על כל המרכיבים שעליה, המשתתפים לומדים להתמודד עם עצמם ועם פגיעות הנפש שלהם, אך גם לדרוש בקול חזק שיתייחסו אליהם כאל שווים.

אודה כי במהלך המופע ביקשתי לדעת ממה כל אחד סובל, מהי השריטה האישית של כל אחד ואיזו הפרעה נפשית מגדירה אותו. עם זאת, בסופו של מופע, כל זה לא כבר משנה. לקראת סוף המופע, כשהמשתתפים ישבו על מיטה בצד הבמה, אותה מיטה המופיעה לכל אורך המופע ומהווה מקום מקלט או גם בית כלא, הם היו פשוט אנשים המופיעים על במה, ומבקשים להישמע. כמוכם. וכמוני, על כל הפחד שבכך.

בימים אלו, עמותת כנפיים מנסה לגייס כסף ולעבור לבית קבוע. בזכות הכנסות כרטיסי ההצגות ובעזרת תרומות אחרות, המטרה הזו, כמו רבות אחרות שהעמותה כבר הציבה לעצמה, וודאי תתגשם.

מומלץ מאוד.

"במה במקום מיטה"

עמותת כנפיים

ניהול אמנותי: רינה פדוה ודלית שרון

בימוי: ישי דן, גלעד כהן ורינה פדוה

ניהול מוסיקלי: אביב שטיין וטל בן אור

מועדי הצגות נוספים: 5/11/12 20:30

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close